Strona główna Winda i elewatory
System Comfort Plus - Winda i elewatory
System windowego zbioru jaj był głównie użytecznym systemem przy klatkach starego typu – bez gniazd nieśnych. Winda umożliwiała poza tym zbiór jaj tylko z jednego piętra naraz np.: w systemie pięciopiętrowym wszystkie piąte piętra , lub wszystkie czwarte lub wszystkie trzecie itd. Wydłużało to dosyć mocno czas zbioru jaj. Poza tym sama winda musiała być dobrze wypoziomowana na całej długości – inaczej w miejscach przerzucania jaj z taśm jajowych na transporter poprzeczny powstawały stłuczki. Nierzadko również zdarzały się przypadki, że opuszczająca się winda zgniotła drabinkę lub taczkę, którą pozostawili pracownicy. O ile problemem nie była zniszczona taczka to na pewno stawała się nią zniszczona winda.
Elewatory były zawsze traktowane trochę po macoszemu i dopiero pojawienie się gniazd nieśnych w klatkach spowodowało powrót do elewatorów. To właśnie dzięki elewatorom o wiele łatwiej jest przesuwać taśmy jajowe tak, aby jaja z gniazd nieśnych nie wtaczały się na wcześniej zniesione a już znajdujące się na taśmach jajowych. To dzięki elewatorom można zbierać jajka z całego obiektu naraz – ze wszystkich pięter. Przy odpowiednich szerokościach transporterów poprzecznych można zbierać jajka w jednym czasie z kilu obiektów naraz. Oczywiście niezbędna będzie tu wydajna sortownica.
Nowoczesne elewatory wyposażone są ponadto w podajnik wstępny z taśm jajowych. Na tym podajniku „wylewają” się stłuczone jajka i są odseparowywane jajka w miękkich skorupkach.